Články ke stavebnímu právu
Může mít SVJ příjmy z fotovoltaiky? Může společenství vlastníků jednotek příjmy převést do fondu oprav?
8. 2. 2023
Společenství vlastníků jednotek, zkráceně SVJ, je právnická osoba zajišťující péči o dům s jednotkami a případně i o pozemek, který k němu patří. SVJ přitom hospodaří s penězi, které na správu domu a pozemku získává především od vlastníků jednotek. Může však SVJ získat i jiné příjmy? A jak s nimi musí nakládat?
Sousedovi se rozpadá dům. Co s domem, který ohrožuje okolí? A co má dělat stavební úřad?
25.8.2022
Starost, nad kterou si láme hlavu nejeden majitel nemovitosti: jak přimět souseda k opravě stavby, která je v důsledku svého havarijního nebezpečná pro okolí? Problém zároveň řeší i řada obcí, na jejichž veřejných prostranstvích si musí chodci dávat pozor na padající střešní tašky či omítku z průčelí neudržovaných budov.
Ubytování není bydlení. K legálnímu provozu Airbnb je třeba rekolaudovat byt nebo dům na novou funkci
3. 11. 2021
Obrovským tématem téměř všech velkých evropských měst - ta česká nevyjímaje - je problematika provozování sdíleného ubytování prostřednictvím služeb Airbnb (či obdobných, jako jsou Booking, Trivago, Roomorama, VRBO, atd.). Původní myšlenkou bylo umožnit majitelům příležitostně poskytnout svou nemovitost k bydlení...
Celý článek k přečtení zde...https://www.estav.cz/cz/10192.ubytovani-neni-bydleni-k-legalnimu-provozu-airbnb-je-treba-rekolaudovat
Staré domy, nové předpisy. Co dnes musí splňovat nemovitosti, které se postavily v minulosti?
29. 9. 2021
Chceme-li dnes postavit dům, je poměrně jasné, jaké předpisy a normy je nutné respektovat. Ale jak je to se stavbami, které vznikly v dobách minulých? Musí i ony splňovat dnes platná pravidla? A co když se dodatečně povoluje stará stavba? Podle jakých pravidel může být povolena? A jak je to s kolaudací, která se o několik let zpozdila?
Celý text k přečtení zde... https://www.estav.cz/cz/9807.stare-domy-nove-predpisy-co-dnes-musi-splnovat-nemovitosti-ktere-se-postavily-v-minulosti
Kauce neboli jistota u nájemního bydlení. Komu patří a jak vysoká může být?
9. 6. 2021
Čeho se majitel bytu, který jej pronajímá, obává nejvíce? Odpověď je nabíledni: nespolehlivosti nájemníka. "Jistota" je tak důležitým nástrojem k zajištění toho, aby nájemník nezmizel s dluhem ve výši několikaměsíčního nájemného či aby po jeho působení nezůstala v bytě spoušť a škody, nad kterými by si majitel oči vyplakal. Zatím poněkud nezvyklý název "jistota" je pak v praxi často nahrazován slovem "kauce" - jedná se však o tentýž instrument, který má majiteli bytu dopomoci k zajištění jeho práv.
Celý text k přečtení zde...https://www.estav.cz/cz/9614.kauce-neboli-jistota-u-najemniho-bydleni-komu-patri-a-jak-vysoka-muze-byt
Vlastníte pole? Víte, jak ho zabezpečit před nešetrným zacházením? Lze v pachtu vyžadovat ekologické zemědělství?
20. 4. 2021
Možná mezi ně patříte také. Soukromých vlastníků půdy jsou v České republice miliony (konkrétně 3,2 mil.) a drtivá většina z nich svou půdu pronajímá profesionálním zemědělcům, družstvům a společnostem. Každý vlastník má ale možnost svou půdu před nevhodným užíváním chránit. Jak na to?
Celý text k přečtení zde... https://www.estav.cz/cz/9389.jak-zabezpecit-sve-pole-pred-nesetrnym-zachazenim-lze-v-pachtu-vyzadovat-ekologicke-zemedelstvi
Pronájem či pacht zemědělských pozemků? Co si může domluvit majitel s uživatelem pole či sadu?
17. 2. 2021
V České republice je v současné době asi 3,2 milionu vlastníků půdy. Málokdo z nich však půdu využívá sám, většině z ní plyne výnos ve formě nájemného nebo pachtovného, které jim platí zemědělci a jiní podnikatelé hospodařící na jejich pozemcích. Jaký je rozdíl mezi nájmem a pachtem a co je dobré při uzavírání smlouvy vědět?
Celý text k přečtení zde...
Kolaudace: Co to je, jaká byla v minulosti, jaká je dnes. Co chystá nový stavební zákon?
6. 1. 2021
Kolaudace je dlouholetým symbolem veřejné kontroly dokončených staveb. Její podstatou je provedení jakéhosi výchozího přezkoumání souladu hotové stavby s původním projektem i všemi pravidly a normami, které je při stavbě nutné dodržovat. Obsah a rozsah kolaudace se však během doby poměrně výrazně změnil. Kde se přitom kolaudace vzala? Které stavby je nutné kolaudovat v dnešní době, a u kterých se již kolaudaci můžeme vyhnout? A co se změní v případě přijetí nového stavebního zákona?
Celý text k přečtení zde ...https://www.estav.cz/cz/9247.kolaudace-rodinneho-domu-co-to-je-jak-probiha-a-jake-zmeny-chysta-novy-stavebni-zakon
Lze postavit rekreační chatu na louce? Co je možné stavět v nezastavěném území
9.7.2019
Leckterý vlastník louky či obdobného pozemku mimo obecní zástavbu by jej rád využil i jiným způsobem, než je jen uspokojivý pocit z faktu, že mu tento kus půdy patří. Chce-li zde však vytvořit místo pro občasnou relaxaci, potřebuje k tomu alespoň základní zázemí - chatu. Jaké jsou možnosti zajištění takového zázemí? A co je a co není možné s takovým pozemkem provést, případně na něm postavit?
Místní poplatky obci a daně spojené s vlastnictvím domu, bytu či pozemku
4.12.2019
Vlastnictví a obývání nemovitosti je spojeno mimo jiné s náklady ve formě poplatků a daní, jejichž výše se obec od obce liší. Právem každé obce je požadovat po vlastnících nemovitostí a občanech, kteří mají v obci trvalé bydliště, úhradu poplatků do obecní kasy. Obec je však limitována zákonem (konkrétně zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích), který stanovuje pravidla a hranice pro ukládané poplatkové povinnosti.
Právo na bydlení: Kdy má majitel bytu právo na vystěhování obyvatel
30.1.2020
Právo na bydlení patří mezi základní lidská práva a svobody. Může být ale i v kolizi s jiným právem. Jak je to s rodinnou domácností a ochrannou rodiny, společným jměním manželů nebo vystěhováním obyvatel v exekuci? Ne vždy lze automaticky prosadit vlastnické právo na dům či byt před právem na bydlení.
Kdy je nutné stavební povolení pro altán, pergolu nebo přístřešek?
19. 2. 2020
Praktickým příslušenstvím rodinného domu a jeho zahrady je místo pro relaxaci, parkování auta nebo uložení zahradního nářadí. Často tak vedle domků vyrůstají různé altány, pergoly či terasy. Které z těchto drobných zahradních staveb je možné na pozemek umístit "jen tak" a pro které je již třeba zajistit svolení stavebního úřadu?
Rozhovor: územní plánování
24.9.2020
Rozhovor při příležitosti stavebního veletrhu For Arch ze studia TZB-info. Téma: územní plánování.
Začátek rozhovoru v čase 23:15, viz odkaz na videozáznam zde ...
https://www.youtube.com/watch?v=wWPs12uYCeE&t=704s&ab_channel=TZB-info